Gęstość wełny mineralnej

Wełna mineralna jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych, który stosowany jest w budownictwie. Dzięki swoim doskonałym właściwościom termoizolacyjnym stosowana jest w takich miejscach jak stropy, dachy, ściany działowe, podłogi czy poddasza. Wełna dzieli się na dwie kategorie: wełna miękka i wełna twarda. Doskonały współczynnik przewodzenia ciepła oraz właściwości pochłaniania dźwięku sprawiają, że zastosowanie wełny mineralnej jest niezwykle chętnie wykorzystywane. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o płytach z wełny mineralnej oraz o jej właściwościach, przeczytaj poniższy artykuł do końca.

Gęstość objętościowa wełny mineralnej - skład i właściwości wełny mineralnej

Wełnę mineralną dzielimy na dwa rodzaje: skalną i szklaną, czyli miękką i twardą. Wełna mineralna szklana powstaje ze szkła, natomiast wełna skalna ze skał. Są to naturalne surowce, które występują w przyrodzie. Kupując wełnę mineralną warto zastanowić się, jakie właściwości powinna ona wykazywać i na jakiej powierzchni chcemy ją zainstalować.

Jak sama nazwa wskazuje, wełna mineralna twarda wykonana jest z dużych i twardych płyt lub bloków. Współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej twardej jest bardzo zadowalający, jednak sam materiał jest mało elastyczny, ciężki i trudniejszy do instalacji. Z kolei materiał budowlany w postaci wełny mineralnej miękkiej został wykonany z drobnych włókien, które są ze sobą splątane. Właśnie to czyni ją bardziej elastyczną oraz miękką w dotyku, co znacznie ułatwia jej montaż.

Wybierając wełnę mineralną należy kierować się przede wszystkim jej współczynnikiem lambda, czyli stopniem izolacji cieplnej.

Wełna mineralna gęstość objętościowa - wełna skalna i szklana

Różnice pomiędzy wełną miękką oraz twardą wynikają z ich objętości. Średnia grubość wełny mineralnej miękkiej to 50 do 200 mm, a grubej 20 do 100 mm. Gęstość wełny miękkiej to około 11 do 24kg/m3, z kolei gęstość wełny twardej wynosi od 60 do 140kg/m3. Oznacza to, że wełna twarda ma znacznie większą objętość, która automatycznie zwiększa koszty samego materiału oraz jego transportu.

Zarówno wełna mineralna gęstość 50 kg/m3 oraz wełna mineralna gęstość 150 kg/m3 wykazują doskonałą izolację termiczną, jednak różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Doskonałe właściwości izolacyjne sprawiają, że wełna mineralna pod podłogę lub wełna mineralna do ocieplania poddaszy cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Wykazuje także odporność ogniową oraz stanowi idealną barierę dla przenikania dźwięków w przypadku ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Izolacja akustyczna, którą daje wełna akustyczna jest niezwykle ważną i przydatną zaletą takiej wełny.

Wełna mineralna skalna gęstość - płyty z wełny szklanej oraz skalnej

Wełna mineralna o grubości 20 cm często wykorzystywana jest do ocieplenia dachu lub stropodachu. Dzieje się tak z powodu swoich właściwości izolacyjnych, które pozostają na bardzo dobrym poziomie. Z kolei wełna mineralna gęstość 100 kg/m3 to półtwardy rodzaj wełny mineralnej, który śmiało można użytkować w przypadku ocieplania podłóg. Maty z wełny szklanej sprawdzają się z kolei w przypadku izolacji termicznej dla ścianek działowych, a twardą wełnę można wykorzystać w ocieplaniu metodą lekką mokrą. 

Warto dodać, że dla miejsc trudno dostępnych przeznaczony jest granulat wełny mineralnej, który może zostać zamontowany w specjalistycznej technologii nadmuchu. Taką warstwę wełny można położyć na dachach skośnych, w szczelinach ścian, a także podłóg.

Wełna mineralna gęstość 60 kg/m3 - materiał użytkowy o doskonałych parametrach

Cena wełny mineralnej uzależniona jest przede wszystkim od jej producenta, grubości i ilości. Wełna o grubości 5 cm będzie znacznie tańsza od wełny grubej na 20 cm. Taki materiał izolacyjny będzie też znacznie łatwiejszy do zamontowania ze względu na zwiększoną elastyczność oraz miękkość.

W przypadku wełny twardej należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które poświęcone są na precyzyjne cięcie oraz pomiar samej wełny. Wszystko po to, aby dokładnie dobrać izolację do ocieplanej powierzchni tak, aby była ona w pełni skuteczna i efektywna. Wełna mineralna gęstość 80 kg/m3 powinna dokładnie przylegać i odpowiadać rozmiarom opracowywanej powierzchni.

Wełny mineralne i ich gęstość - nasi producenci Isover i Rockwool

Dzięki zastosowaniu prawidłowej wełny możemy uzyskać zadowalający komfort termiczny w swoim wnętrzu. Dodatkowo jest ona w stanie zapewnić nam zabezpieczenie przed ogniem, zbędnym hałasem z zewnątrz oraz szkodliwymi mikroorganizmami i pleśnią. Dzięki niej możesz uzyskać przytulną atmosferę w swoim domu, która pozwoli czuć się w nim tak dobrze, jak jest to możliwe. Koniecznie zwróć uwagę na wybór odpowiedniej wełny termoizolacyjnej. Dp wyboru jest wiele opcji wcześniej wymienionych opcji, jak i również wełna drzewna, garażowa, czy też kominkowa.

Serdecznie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, gdzie znaleźć możemy znaleźć produkty znanych producentów. Oto nasze przykładowe wełny podłogowe wraz z podaną gęstością:

Wełna Isover:

  • TDPT, 107 kg/m³,
  • STROPOTERM, 150 kg/m³,
  • DESKA DACHOWA 125 kg/m³.

Wełna Rockwool:

  • Steprock Super, 150 kg/m³,
  • Steprock Plus. Dla grubości 20,30 gęstość 120 kg/m³, a dla grubości 40,50 gęstość 110 kg/m³.