Elewacje klinkierowe - czy warto zdecydować się na klinkier elewacyjny?
Klinkier na elewacji - co warto wiedzieć
Cegła klinkierowa jest w zupełności naturalnym materiałem budowlanym, który cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje właściwości i szereg zastosowań. Powstaje z połączenia piasku i gliny, które są wypalane w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Z cegieł klinkierowych możliwe jest wykonanie elewacji, zbudowanie komina, czy ogrodzenia. Wspólnie z nami możesz dowiedzieć się, jak układać płytki klinkierowe oraz z jakiego powodu elewacje klinkierowe zyskały tak wielu zwolenników na przestrzeni lat. Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Dlaczego układanie klinkieru jest tak popularne?
Klinkier zewnętrzny posiada wiele właściwości, które sprawiają, że jest bardzo chętnie wybieranym materiałem, szczególnie jeśli mowa o elewacji budynku. Przede wszystkim cegła klinkierowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz stanowi doskonałą izolację akustyczną. Nie zniszczy się pod wpływem warunków atmosferycznych. Co więcej, płytki klinkierowe na ścianę są odporne na korozję biologiczną i chemiczną, dzięki swojej izolacyjności cieplnej. Odpowiednie układanie klinkieru na elewacji pozwoli nam na uzyskanie szczeliny powietrznej, czyli tzw. warstwy wentylacyjnej, dzięki której nie ma możliwości wykraplania się pary wodnej.
Mówiąc o elewacji z klinkieru nie sposób nie wspomnieć o estetyce. Elewacja to najbardziej widoczna i przyciągająca uwagę część budynku, która jednocześnie jest elementem wystawionym na działanie czynników atmosferycznych, dlatego warto zadbać o jej piękny i estetyczny wygląd. W tym zadaniu pomogą nam płytki elewacyjne klinkierowe, które na rynku dostępne są w wielu kolorach, więc bez najmniejszego problemu dostosujesz je do swoich potrzeb i oczekiwań.
Czy układanie płytek klinkierowych na elewacji jest trudne?
Układanie klinkieru na ścianie jest stosunkowo prostym zadaniem, jednak wymagającym ogromnej precyzji. Najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, jednak tyczy się to niemal każdej okładziny elewacyjnej. Powinna być ona oczyszczona i zagruntowana, by płytki z klinkieru nie odpadały od ściany. Nie bez znaczenia jest także prawidłowe przyklejanie płytek klinkierowych. Do tego zadania powinieneś użyć odpowiedniego kleju, który jest przeznaczony właśnie do tego mocowania. Zaprawa powinna być nakładana tak, by pokrywała równomiernie całą powierzchnię. Poprawne układanie płytki klinkierowej sprawi, że będą się one świetnie trzymały. Czyszczenie też jest banalnie proste, a w sklepie znaleźć można środek do czyszczenia klinkieru.
Układanie kostki klinkierowej - o czym pamiętać?
Wykonując elewację z cegły klinkierowej uzyskujemy rozdzielenie poszczególnych funkcji warstw ścian. Mowa o warstwie nośnej, izolacji termicznej, zewnętrznej i szczelinie powietrznej. Co jeszcze warto wiedzieć o płytkach klinkierowych?
- Ściana trójwarstwowa składa się z pustaków ceramicznych (albo betonu), warstwy ocieplenia (np. wełny mineralnej) i płytek klinkierowych. Jednak na taką przegrodę decyduje się niewiele osób, bowiem jej konstrukcja jest droga.
- Podstawową zasadą murowania jest mieszanie różnych cegieł, by się różniły kolorem i fakturą.
- Płytki klinkierowe dostępne na rynku są w wielu kolorach, m.in. odcieniach czerwieni, formatach i fakturach (np. lica). Co więcej, ta warstwa zewnętrzna jest odporna na ściskanie i nie jest to architektoniczny materiał nasiąkliwy. Zwróć również uwagę na ułożenie cegieł w murze oraz wymiary cegły.
- Możesz wybrać cegły pełne lub z otworami (drążone).
- Montaż i układanie parapetów klinkierowych najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie, jeśli nie masz w tym zakresie doświadczenia.
- Nowoczesne płytki klinkierowe na ścianę na zewnątrz pozwalają na wymurowanie nowoczesnej i bezfugowej fasady. To pozwala na uzyskanie cienkiej spoiny.
- Ciemnie płytki świetnie komponują się z jasnym tynkiem. Często wykorzystuje się je jedynie na fragmentach budynku, np. pionowo wzdłuż drzwi.
- Używając kotew łączących pamiętaj, że ich ilość nie może być mniejsza niż 4 na 1m2.
Jak ułożyć płytki klinkierowe elewacyjne?
Układanie klinkierowych płytek niemal zawsze wygląda tak samo. Najpierw musimy odpowiednio przygotować podłoże, by było ono gładkie, czyste i nośne. Układanie zaczynamy od narożników, do których wykończenia możemy zastosować specjalnie płytki kątowe. Pomiędzy rzędami muszą być zachowane odstępy na spoinę, ok. 10 mm. Elewacje wykonane z klinkieru powinny dokładnie wyschnąć i się związać, co trwa nawet kilka dni. Pamiętaj, że elewacja z płytek klinkierowych może zostać wykonana maksymalnie do wysokości 7 metrów. Nasiąkliwość cegły jest mała, jednak powinno się ją chronić po murowaniu, by uniknąć powstawania wykwitów.
Układanie płytek elewacyjnych na styropianie
Elewacja klinkierowa na styropianie powinna być wykonana nieco w inny sposób, niż bezpośrednio na murze. Po przyklejeniu do muru styropianu (metodą obwodowo-punktową lub grzebieniową), tak aby klej pokrywał co najmniej 80% powierzchni płyt, najważniejsza jest warstwa zbrojeniowa. Należy ją wykonać w następujący sposób, kolejność prac na przykładzie produktów Termo Organika.
- Siatkę zbrojącą TERMONIUM, zatopić stosując klej uniwersalny TO-KU,
- Wykonać kolejną warstwę z siatką zbrojącą TERMONIUM. Należy dopilnować, żeby połączenia kolejnych pasm siatki nie pokrywały się z miejscami połączeń wcześniej wykonanej warstwy,
- Zarówno w pierwszej jak i w drugiej warstwie siatkę należy układać z co najmniej 10 cm zakładami,
- Przez obie warstwy z siatką wykonać kołkowanie za pomocą kołków z trzpieniem metalowym np. RawlPlug w ilości wskazanej przez projektanta (ale nie mniej niż 8 szt./m²).
Warto sprawdzić również, jak powinno wyglądać układanie płytek klinkierowych na kominie. Klinkier na elewacji prezentuje się świetnie, ale możemy wykorzystać go również w innych celach. Nierzadko spotyka się także układanie klinkieru na schodach.
Potrzebna jest Ci chemia budowlana albo specjalistyczne systemy zamocowań jak chociażby kotwa do wmurowania do ścian trójwarstwowych? Wszelkiego rodzaju akcesoria i materiały budowlane w izosystems.pl z pewnością można zakupić! Zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem.