Wełna drzewna
Czym jest wełna drzewna?
Z wełny drzewnej płyty służą do wykonania izolacji termicznej lub akustycznej budynków. Mówi się wówczas o "naturalnej izolacji", ponieważ surowiec ten reguluje mikroklimat w pomieszczeniu. Izolacja z wełny drzewnej gwarantuje pełen komfort akustyczny oraz cieplny zarówno latem, jak i zimą.
Charakterystyka płyt izolacyjnych z włókna drzewnego
Ze względu na swoje właściwości akustyczne, wata drzewna wykorzystywana jest do wygłuszania ścian, stropu i dachu. Ten materiał izolacyjny często spotkamy w studiach nagraniowych oraz w innych pomieszczeniach, które potrzebują komfortu akustycznego.
Proces produkcji, czyli jak powstaje wełna drzewna do izolacji?
Płyty akustyczne z wełny drzewnej produkowane są z resztek drewna oraz odpadów potartacznych, a proces produkcji nie jest energochłonny. Produkcja wełny drzewnej odbywa się przy wykorzystaniu maszyny strugającej. Dzięki temu procesowi powstają cienkie i długie wióry drewniane, które okazują się niezwykle dobre do izolacji budynków.
Zastosowanie wełny drzewnej
Producent waty drewnianej zapewnia, że nadaje się ona zarówno do izolacji akustycznej, jak i termicznej. Naturalne surowce wykorzystane do produkcji sprawiają, że wełna drzewna chroni zarówno przed utratami ciepła zimą, jak i upałami latem. Wełna drzewna do ociepleń znajdzie zastosowanie w termoizolacji dachów, elewacji i ścian. Świetnym wyborem jest także wełna drzewna do ocieplenia poddasza.
W budownictwie
Płyty z włókna drzewnego pod tynk bez problemu wpasowują się w puste przestrzenie między elementami konstrukcji. Wykorzystując wełnę, można wykonać ocieplenie ścian oraz dachów (i nie tylko). Świetnym wyborem jest też wełna drzewna na poddasze oraz wełna drzewna na elewacje. Szerokie zastosowanie wełny drzewnej oraz jej liczne zalety sprawiają, że jest to jeden z najbardziej polecanych materiałów izolacyjnych.
Zalety i wady wełny drzewnej
Ocieplenie wełną drzewną jest trwałe, a jednocześnie chroni budynek. Sprężyste maty z tego materiału są lekkie, niepylące i łatwe w montażu. Ponadto posiadają dużą otwartość dyfuzyjną oraz dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Istnieje naprawdę wiele korzyści z używania wełny drzewnej, biorąc pod uwagę jej niesamowite parametry.
Porównanie wełny drzewnej z innymi materiałami
Wełna drzewna najczęściej porównywalna jest do wełny mineralnej oraz pianek poliuretanowych. W takim zestawieniu ocieplenie poddasza wełną drzewną zawsze wychodzi korzystniej, ponieważ wata drewniana wykazuje zdecydowanie lepsze właściwości. Jednak warto pamiętać, że cena wełny drzewnej jest wyższa, niż innych materiałów izolacyjnych.
Ekologiczne aspekty wełny drzewnej
Dobrze wykonana izolacja cieplna pozytywnie wpływa na komfort mieszkańców budynku, ale nie tylko. Wełna drzewna izolacja charakteryzuje się tym, że jest to materiał przyjazny środowisku oraz stosowany na wiele sposobów. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na użycie płyt z wełny drzewnej, ze względu na ich pozytywne cechy i niewielki wpływ na środowisko.
Wybór i zakup wełny drewnianej
Zazwyczaj grubość płyty z wełny drzewnej wynosi od 40 do 240 mm, a pojemność cieplna oscyluje w granicach 2 100 [J / (1 kg * K)] (jest to zdolność do magazynowania ciepła). Warto porównać pojemność cieplną wełny drzewnej z wełną mineralną - dla tej drugiej wynosi ona jedynie około 600 - 1000 [J / ( 1kg * K)]. Jest to wskaźnik, który warto wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny materiał termoizolacyjny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Standardowo, wybierając materiał izolacyjny, warto zwrócić uwagę na jego jakość, parametry oraz gęstość. Niemniej ważne są wymiary i cena za m2. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wełna drzewna, albo chcesz poznać szczegółowe parametry technicznego tego materiału, to koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy.
Gdzie kupić wełnę drzewną?
Może zastanawiałeś się, gdzie kupić wełnę drewnianą? Nasz sklep izoSystems.pl oferuje płyty z tego materiału. Jeżeli interesuje Cię cena, dostępna jest w ofercie naszego sklepu budowlanego. Wszystkie niezbędne informacje podane są w zakładce produktowej. Ze swojej strony gwarantujemy najwyższą jakość i najlepszą obsługę klienta. Nasze materiały do izolacji cieplnej, takie jak styropian, wełna na podłogę, wełna elewacyjna albo wełna szklana pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów. W razie jakichkolwiek pytań - zachęcamy do kontaktu.