Wełna skalna

Wełna Rockwool Rockton SUPER 120 mm Wełna Rockwool Rockton SUPER 120 mm 2
Available
Wełna akustyczna

Wełna Rockwool Rockton SUPER 120 mm

ROCKWOOL
306694
62,00 zł / m2
Średnia ocena: 4,44
Pokazano 1-24 z 42 pozycji

Wełna skalna na poddasze

Nie wiesz jaka wełna na poddasze będzie najlepszym wyborem? Zastanawiasz się jaką izolację poddasza wybrać? Zależy Ci na wysokiej jakości materiałach, które są bezpieczne i trzymają ciepło? Sprawdź ocieplenie domu wełną skalną i zobacz atrakcyjne ceny wełny do izolacji! Zamów z dostawą do domu wysokiej jakości wełnę skalną na poddasze! Zobacz pełną ofertę w sklepie internetowym Izosystems!

Skalna wełna - co to?

Wełna mineralna skalna jest to materiał termoizolacyjny, który często wykorzystywany jest do ocieplenia poddasz. Produkt wykonany jest z dolomitu, gabro, bazaltu lub kruszywa wapiennego, gdzie kamień roztapia się w tzw. temperaturze wulkanicznej, a następnie rozwłóknia. Finalny produkt występuje w różnych grubościach, dzięki czemu ocieplenie wełną skalną nie jest zbyt skomplikowane.

Materiał izolacyjny z wełny mineralnej doskonale izoluje ciepło, dzięki czemu w zimie zatrzymuje ciepłe powietrze, a w porze letniej ogranicza przedostawanie się gorącego powietrza do wnętrza budynku. Co więcej, wełna skalna świetnie sprawdza się w cyrkulacji powietrza, dzięki czemu zapewnia dobrą wentylację, a nadmiar wilgoci szybciej eliminowany jest z pomieszczeń. Dzięki właściwościom akustycznym ma wysoką izolację akustyczną, więc nie przenosi głośnych dźwięków na zewnątrz budynku. Co najważniejsze, wełna ze skały wyróżnia się wysoką odpornością na ogień. Nie tylko nie przenosi płomieni, ale może stanowić barierę przeciwpożarową nawet przez dwie godziny. Bezpieczeństwo pożarowe jest jedną z najważniejszych cech wełny mineralnej skalnej. Wełna skalna może występować w postaci:

  • mat i płyt z wełny skalnej,
  • otulin,
  • granulatu.

Ponadto, jeśli chcesz ocieplić więźbę dachową i zastanawiasz się, czy która opcja będzie najlepsza, to lepiej może sprawdzić się wełna skalna. Posiada ona większą wytrzymałość na ściskanie, dlatego idealnie nadaje się do ocieplania powierzchni narażonych na obciążenia. Oba rodzaje wełny stanowią barierę akustyczną i przeciwpożarową i będą doskonałe do izolacji dachów płaskich. Zachowują swój kształt i właściwości przez cały okres użytkowania. Do tego dostępne są różne grubości, jak chociażby wata skalna 10cm, 12 cm, a także wełna skalna twarda 5 cm.

Jaką wełnę skalną do ocieplenia poddasza wybrać? - parametry

Kiedy zastanawiasz się, czym należy ocieplać poddasze oraz zależy Ci na niskich kosztach ogrzewania domu, to postaw na sprawdzony materiał, jakim jest ocieplenie poddasza wełną mineralną. Dzięki niej zyskasz wysoką izolacyjność oraz ograniczysz straty ciepła. Wybierając ten produkt, warto zwrócić uwagę na grubość izolacji, współczynnik przenikania ciepła, współczynnik lambda i pochłaniania dźwięku. Co więcej, nie zapomnij sprawdzić klasy reakcji na ogień wełny. Wszystkie te właściwości powinny być podane przez producenta na opakowaniu, a produkt powinien posiadać stosowne certyfikaty. Wełna szklana i skalna to jedne z najpopularniejszych materiałów do izolacji termicznej i akustycznej.

Grubość

W trakcie wyboru wełny mineralnej do ocieplenia poddasza, ważnym czynnikiem jest grubość materiału. Dzięki odpowiedniej grubości, warstwa ocieplenia będzie dobrze pełnić funkcje termoizolacyjne. W sprzedaży występują wełny skalne o różnej grubości i szerokości. W naszym sklepie internetowym znajduje się m.in. wełna skalna 3 cm, wełna skalna 4 cm, wełna skalna 5cm, a nawet wełna skalna 20 cm i wełna skalna 25 cm. Gruba wełna skalna 30 cm lub wata skalna 20cm pozwalają na osiągnięcie wyższej wartości współczynnika izolacji cieplnej. Jeśli interesuje Cię wełna skalna 15 cm cena za m2 lub wełna skalna 5 cm cena - sprawdzisz je na naszej stronie internetowej.

Wielkość

W trakcie budowy domu warto zwrócić uwagę na wielkość powierzchni, jaką zamierzasz ocieplać. Wtedy będziesz wiedzieć, ile materiału do termoizolacji poddasza potrzebujesz. W zależności od rodzajów wełny mineralnej możesz spotkać się z różną wielkością materiału. W przypadku maty (rolki) wykonanej z wełny skalnej, ma ona różne długości, a szerokości 1 m. Zwróć uwagę również na gęstość, ponieważ wraz ze wzrostem tego parametru wzrasta waga, przez co montaż może być trudniejszy. Polecamy również płyty z wełny mineralnej oraz inne materiały budowlane dostępne w naszym sklepie internetowym, takie jak wełna kominkowa 50mm, wełna garażowa 5cm lub wełna pod wylewkę.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Jeśli zastanawiasz się, czym ocieplić poddasze i czy warto ocieplić poddasze wełną skalną, to na pewno będzie to dobre rozwiązanie w przypadku ocieplenia poddasza użytkowego do celów mieszkalnych. Wełny mineralne na poddasze mają wysoki wskaźnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu powietrze zostaje zatrzymane w pomieszczeniach. Dzięki temu zmniejszają się koszty ocieplenia w sezonie zimowym, a w okresie letnim produkt zatrzymuje nadmiar ciepłego powietrza z zewnątrz, przez co dom nie nagrzewa się tak szybko.

Ponadto warto dodać, że wg aktualnych norm WT 2021, które obowiązują od 01.01.2021 r., dla przegrody (poddasza) jej parametr U ma być <=0,15 W/(m2·K). Można to osiągnąć dla wełny skalnej o lambdzie [λ]=0,035 W/mK dla łącznej grubości 23 cm, czyli np. kombinacja rolka Toprock Premium 150 mm oraz płyta Rockton Super 80 mm.

Współczynnik pochłaniania dźwięku

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze mineralnej wełny skalnej, jest współczynnik pochłaniania dźwięku. Welna skalna 20 mm lub wełna skalna 7 cm zazwyczaj mają wysoką izolację akustyczną, dzięki czemu odgłosy wydobywające się z domu jednorodzinnego nie przenoszą się na zewnątrz. Zarówno wełna skalna, wełna mineralna czy wełna szklana będą doskonałe do izolacji termicznej stropów. Na izosystems.pl kupisz wełnę skalną i różne rodzaje wełny w korzystnych cenach. W naszym sklepie znajduje się również wełna wygłuszająca.

Klasa reakcji na ogień

Jeśli nie wiesz jaką wełnę mineralną wybrać, a zależy Ci na bezpieczeństwie rodziny, to dobrym wyborem będzie wata skalna 15 cm lub wata skalna 5 cm, ze względu na lepsze właściwości ognioodporne. Produkty jak wełna skalna 2 cm lub wełna skalna 5 cm twarda mają wysoką klasę reakcji na ogień, dzięki czemu wytrzymują temperaturę do 1000°C i zapobiegają one rozprzestrzenianiu się płomienia, a co ważne tworzą barierę ochronną nawet przez 2 godziny. Warto ją wybrać, jeśli zależy nam na tej właściwości.

Producent

Na rynku możesz spotkać wiele rodzajów wełny mineralnej zarówno skalnej, jak i wełny szklanej, wełny kamiennej lub wełny fasadowej. Dlatego warto zwrócić uwagę na producenta. Duży wybór sprawia, że możesz wybierać spośród różnych właściwości izolacyjnych wełny. Przy tym warto pamiętać, że tańsze produkty z wełny mineralnej mogą mieć mniejszą gęstość i gorsze właściwości. Do jednych z najpopularniejszych firm należy wytwórca wełny skalnej Rockwool Polska, jest to renomowany producent wyrobów z wełny mineralnej, który zapewnia wysoką jakość produktu. Produkty tego producenta znajdziesz na naszym sklepie Izosystems! Proponujemy również produkty od Isover jak wełna skalna 8 cm, wełna do ocieplania dachu oraz wełna elewacyjna.

Certyfikat

Kolejnym ważnym aspektem jest certyfikat. Jeśli zależy Ci na tym, aby wełna była pełnowartościowa i posiadała wszystkie niezbędne właściwości, wybierz produkt z odpowiednimi certyfikatami. Zapewni on bezpieczne spoiwo izolacyjne na Twoim dachu, a wszystkie zakamarki poddasza będą odpowiednio zabezpieczone przed utratą ciepła. Wełna skalna jest materiałem, który wymaga tego, by był bezpieczny, a jego włókna certyfikowane. W trakcie produkcji wełna trafia do komory polimeryzacyjnej, gdzie następuje utwardzenie lepiszcza. Następnie wełna jest pakowana i sprzedawana. W naszym sklepie sprawdzisz takie parametry jak wełna skalna cena m3, wełna skalna cena za m2 oraz różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami budowlanymi, jak styropian i granulat z wełny mineralnej.

Gdzie sprawdzi się wełna skalna?

Wełna skalna doskonale sprawdzi się do ocieplenia praktycznie każdych powierzchni. Jeśli chcesz uzyskać doskonały efekt cieplny, to możesz wykorzystać wełnę skalną jako warstwę termoizolacyjną:

  • dachów płaskich i skośnych,
  • poddasza użytkowego,
  • na strop dachowy,
  • do wypełniania przestrzeni poziomych na poddaszach nieużytkowych i stropodachach wentylowanych,
  • fundamentów,
  • podłogi,
  • ścian dwuwarstwowych,
  • szkieletowych ścian działowych,
  • ścian zewnętrznych trójwarstwowych.

Dodatkowo niektórzy producenci wełny mineralnej podają, że istnieje możliwość cięcia wyrobów, dlatego dopasujesz ją do różnych powierzchni podczas montażu wełny. Również jeśli interesuje Cię ocieplenie kanałów wentylacyjnych - na naszej stronie dostępne są odpowiednie materiały.

Ile kosztuje wełna na poddasze?

W zależności od tego, czy chcesz kupić wełnę w płytach, czy w postaci maty - koszt będzie się nieznacznie różnić. Cena za m2 maty (rolki) wynosi od 20 do 60 zł. Natomiast płyty to koszt w granicach 10-100 zł. Cena wełny mineralnej na Izosystems.pl jest naprawdę korzystna! Jeśli interesuje Cię cena wełny skalnej 10 cm, cena wełny skalnej 15 cm lub cena wełny skalnej 20 cm - sprawdzisz je na naszej stronie internetowej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

  1. Czym różni się wełna mineralna szklana i skalna?

Wełna szklana produkowana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, natomiast wełna skalna jest produkowana z dolomitu, gabro, bazaltu lub kruszywa wapiennego. Wełna skalna jest bardziej odporna na ogień, a do tego na ścisk, przez co dobrze sprawdza się do izolacji dachów. Wełna skalna i szklana są wykorzystywane do izolacji budynku.

  1. Jaką grubość wełny na dach skośny?

Dach skośny ma duży kąt nachylenia i jest wielowarstwową przegrodą, dzięki czemu idealnie sprawdza się pod poddasze użytkowe. Najlepiej izolować go dwuwarstwowo, dzięki czemu unikniesz mostów termicznych.

  1. Jaka wełna między krokwie?

Między krokwie dobrze sprawdzi się wełna skalna, ze względu na jej odporność na ścisk. Nie ulegnie odkształceniu i będzie dobrze izolować ciepło. Jeśli interesuje Cię "izolacja wełna skalna" - zwróć uwagę również na to, czy produkt jest elastyczny.

  1. Jakie parametry powinna mieć wełna do ocieplenia poddasza?

Wełna do ocieplenia poddasza powinna mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła i akustyki. Co więcej, powinna mieć wysoką klasę odporności na ogień oraz ścisk.

Product added to wishlist
Produkt dodany do porównania.

Uwaga: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności.