Nie wiesz, czym jest wiatroizolacja? Chcesz wykonać odpowiednią cyrkulację wilgotnego powietrza w Twoim domu? Szukasz odpowiedniego rodzaju termoizolacji na dach? Sprawdź, co to jest wiatroizolacja! Dowiedz się, jakie są rodzaje i zastosowanie foli wiatroizolacyjnej! Zobacz, jaką wiatroizolację zastosować na strych, a jaką na poddasze użytkowe!

Co to jest wiatroizolacja?

Wiatroizolacja jest paroprzepuszalną folia zwykle stosowana na ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej oraz ścianach drewnianych, którą kładzie się na elementach konstrukcji szkieletowej za warstwę dociepleniową. Dzięki temu bezpośrednio na konstrukcji ściany nie powstaje znaczna ilość pary wodnej. Wiatroizolacja ma zatem za zadanie hamować przepływ pary wodnej z zewnątrz do wnętrza, dzięki czemu chroni konstrukcję szkieletową przed nadmiarem wilgoci. Co więcej, chroni budynek przed wywiewaniem oraz gromadzeniem się różnych zanieczyszczeń z powietrza.

Wiatroizolacyjna, paroprzepuszczalna folia wykonana jest z włókniny polipropylenowej, która nie stanowi bariery dla pary wodnej, wody i wilgoci. Dzięki temu woda może przenikać tylko w jedną stronę. Na dodatek folie wiatroizolacyjne posiadają akrylową warstwę hydrofobową z zewnętrznej strony folii, która odpowiedzialna jest za wodoszczelność materiału. Folie wiatroizolacyjne chronią budynek przed zawilgoceniem przestrzeni szkieletowej. Dodatkowo możesz wykorzystać wiatroizolację jako materiał dystansujący termoizolację od poszycia wykonanego z warstwy z desek lub płyt drewnopochodnych, jak również warstwy wełny mineralnej, co pozwala na odpowiednią wentylację oraz ochronę przed stratami ciepła. Co więcej, folia wiatroizolacyjna jet odporna na skrajne temperatury oraz wykazuje wysoką odporność na promieniowanie UV.

Jak działa wiatroizolacja w budynku?

Wiatroizolacja działa w prosty, ale skuteczny sposób, ponieważ para wodna, która dostanie się pod poszycie, po skropleniu na folię wiatroizolacyjną, zostanie odprowadzona. Jeśli natomiast cząsteczki pary wodnej dostaną się do warstwy ociepleniowej, to dzięki wiatroizolacji zostaną przetransportowane do przestrzeni wentylacyjnej, po czym zostaną odciągnięte przez siłę ciągu na zewnątrz budynku.

Gdzie stosować wiatroizolację?

Wiatroizolację w budowlach wykorzystuje się jako ochronę ścian przed wilgocią, które często ociepla się wełną mineralną. Jeśli planujesz zastosować folię wiatroizolacyjną na ściany, to pamiętaj, że musi posiadać wysoki współczynnik paroprzepuszalności. Wynika to z faktu, że przez wnętrza pomieszczeń, uczęszczanych przez ludzi, wydostaje się duża ilość pary wodnej, dlatego warto zadbać o ograniczenie zalegania pary wodnej w warstwie ociepleniowej.

Ile kosztuje wiatroizolacja?

Wiatroizolacja sprzedawana jest w rolkach najczęściej o długości 50 m i szerokości 1,5 m, a na cenę wpływ ma rodzaj oraz stopień paroprzepuszczalności izolacji. Cena podawana jest zwykle w m2 i zaczyna się od 2 zł do 10 zł za 1 m2. Jeśli zależy Ci na odpowiednim odprowadzeniu wilgoci z konstrukcji dachu lub ścian, to wybierz sprawdzonego producenta, takiego jak:

  • Tyvek, 
  • Parotec.

Czołowi wykonawcy materiałów izolacyjnych, zapewnią Ci wysokiej jakości produkt, który będzie chronić Twój dom przez długie lata. Dokonując zakupu folii wiatroizolacyjnej, którą mocuje się do konstrukcji dachu czy ścian,  pamiętaj również o dobraniu odpowiedniej taśmy do wiatroizolacji.

Podsumowanie

  • Wiatroizolacja to warstwa wstępnego krycia, którą montuje się do konstrukcji ścian drewnianych.
  • Wiatroizolacja chroni budynek przed nadmiarem wilgoci, nadmiernymi wiatrami oraz zapobiega osadzaniu się pyłów czy innych niebezpiecznych substancji pochodzących z powietrza. Ponadto odprowadza nadmiar wilgoci, tym samym zabezpiecza konstrukcję przed grzybem i pleśnią.
  • Wiatroizolacja odprowadza wodę. Natomiast jeśli wilgoć dostanie się do warstwy ociepleniowej, to folia wiatroizolacyjna przetransportuje ją do przestrzeni wentylacyjnej, gdzie przez ciąg wentylacji woda zostanie wypchnięta na zewnątrz.
  • Koszt folii wiatroizolacyjnej zależy od jej rodzaju oraz właściwości. Cena za m2 produktu zaczyna się od 2 zł do 6 zł.

FAQ

  1. Czy wiatroizolacja jest konieczna?

Konieczność stosowania wiatroizolacji zależy od rodzaju budynku oraz zastosowania paroizolacji. Warto położyć wiatroizolację w przypadku ścian zewnętrznych o konstrukcji drewnianej, gdzie warstwę ociepleniową stanowi wełna - to pozwoli na odprowadzenie wilgoci i zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów. Co więcej, wiatroizolację warto stosować na dachach płaskich, ścianach domów murowanych czy dachach wentylowanych.

  1. Jak montować wiatroizolacje?

Wiatroizolację montuje się na zakładkę. Folię należy przymocować do szkieletowej konstrukcji, zostawiając 30 cm zakładu na następną ścianę. Szerokość powinna wynosić od 10 cm do 15 cm. Do mocowania wiatroizolacji stosuje się specjalne taśmy, nierdzewne gwoździe lub zszywki.

  1. Czy wiatroizolacja przepuszcza wodę?

Wiatroizolacja odprowadza wodę, która przedostała się pod poszycie. Jeśli jednak woda przedostanie się do warstwy ociepleniowej, to wiatroizolacja odprowadzi ją do przestrzeni wentylacyjnej. Tam dzięki ciągom wentylacyjnym nadmiar wilgoci zostanie wypchnięty na zewnątrz budynku.

  1. Czym różni się wiatroizolacja od membrany dachowej

Wiatroizolacje od membrany różnią się zazwyczaj kolorem. Wiatroizolacje są najczęściej czarne, natomiast membrany dachowe mają różne kolory m.in. niebieskie, czerwone, zielone, jak również czarne. Oprócz tego wiatroizolacja od membrany dachowej różni się gramaturą. Często produkty nazywane wiatroizolacjami mają gramaturę < 80 g/m2, a warto podkreślić, że tak cienkich produktów nie należy stosować na dach jako membrany dachowej.