Nie wiesz, jak zabezpieczyć dach przed nadmierną wilgocią? Chcesz uniknąć pleśni i grzybów na poddaszu i ochronić dach na wiele lat? Zastanawiasz się, jaką wybrać folię paroizolacyjną? Dowiedz się, czym jest folia paroizolacyjna i gdzie warto ją stosować. Sprawdź, rodzaje i wybierz odpowiedni materiał paroizolacyjny. Zobacz, jak montować oraz ile kosztuje folia paroizolacyjna!

Czym jest folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna jest to tradycyjna folia, którą montuje się na konstrukcji dachu w celu prawidłowego przepływu pary wodnej. Ma ona zapewnić odprowadzenie nadmiaru wilgoci między pomieszczeniami ogrzewanymi od nieogrzewanych, a do tego chroni warstwę izolacyjną pokrycia dachowego przed zawilgoceniem. Dzięki temu zapobiega gniciu wełny mineralnej, płyt gipsowo-kartonowych lub drewnianej konstrukcji dachowej. Co więcej, folia paroizolacyjna może być wykorzystana również w innych pomieszczeniach. Szczególnie dedykowana jest w kuchni, łazience oraz pralni. Czyli wszędzie tam, gdzie może wystąpić wilgoć i potrzebny jest dobry materiał wentylacyjny.

Rodzaje folii paroizolacyjnej

W porównaniu ze starym budownictwem, gdzie występowały szczeliny wentylacyjne, a okna i dach nie były szczelne, nie istniała potrzeba dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Ruch powietrza sprawiał, że ciepłe powietrze mogło bez problemu wydostać się na zewnątrz, nie czyniąc tym samym szkody dla konstrukcji domu czy budynku. Jednak obecnie, ze względu na wysoką szczelność dachów oraz ścian, folia paroizolacyjna pozwala na odpowiednie oddychanie murów oraz pokrycia dachowego. Paroizolacja przydaje się na dachu, ale również w innych pomieszczeniach gospodarczych, gdzie panuje wysoka wilgotność.

Folia paroizolacyjna montowana na dachu powinna mieć odpowiedni współczynnik Sd. Jest to współczynnik, który mówi o grubości warstwy powietrza, która stawia opór dla pary wodnej. Współczynnik Sd najczęściej podaje się w metrach i im mniejsza wartość, tym mniejszy jest opór. Wśród rodzajów foli paroizolacyjnych, można wyróżnić folie o różnym zastosowaniu oraz budowie. W przypadku foli o wysokim współczynniku oporu dyfuzyjnego Sd najlepsze będą:

 • folie polietylenowe,
 • paroizolacyjne folie polipropylenowe.

Obie folie posiadają współczynnik oporu dyfuzyjnego powyżej 100 m.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, to możesz wybrać folię paroizolacyjną metalizowaną, która doskonale odbija promieniowanie cieplne i zwraca je ponownie do wnętrza, dlatego jest to również dodatkowa izolacja cieplna. Tym samym poprawia się efektywność ogrzewania. Co więcej, możesz również wybrać ekrany termoizolacyjne pokryte na przemian folią paroizolacyjną aluminiową i folią pęcherzykową. Dzięki takiemu zastosowaniu zewnętrzna warstwa aluminiowa odbija promienie cieplne, a folia wewnętrzna zawiera pęcherzyki, które zatrzymują powietrze. Taka budowa pozwala poprawić parametry izolacyjne przegrody oraz sprzyja energooszczędności.

Jaką folię paroizolacyjną wybrać?

Kiedy budujesz dom lub stawiasz dach, warto wiedzieć, gdzie zamierzasz kłaść folię paroizolacyjną. W przypadku foli na dach ważna będzie odporność na uszkodzenia oraz wysoka skuteczność i aktywna paroizolacja, która polega na utrzymywaniu optymalnego poziomu pary wodnej w przegrodzie. Dodatkowo zwróć uwagę na stopień paroprzepuszczalności, membranę oraz gramaturę. Musisz pamiętać, że inne parametry będzie miała folia paroizolacyjna na poddasze, a inne folia pomiędzy ocieplenie murów. Decydując się na folię paroizolacyjną, pamiętaj, że jest to dodatkowa izolacja, która chroni budynek i dach przed niekorzystnym działaniem nadmiaru wilgoci. Stosując paroizolację na dach dobrze, jeśli w sprawdzisz ilość polipropylenu w składzie. To zapewni wysoki współczynnik Sd folii, a tym samym ochroni przed wilgocią m.in. strop, wełnę mineralną, płyty gipsowe czy beton. Jeśli chcesz wykorzystać folię na podłogę lub mury, to wysokiej jakości folia paroizolacyjna zapewni Ci doskonałe odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, chroniąc ściany i pomieszczenia przed pleśnią i grzybem.

Rodzaj

Przed dokonaniem wyboru, zastanów się, jakie funkcje ma spełniać folia. Wyróżniamy cztery rodzaje folii o różnym przystosowaniu:

 • Folia paroizolacyjna z polietylenu lub polipropylenu oznaczona symbolem PE to najpopularniejszy rodzaj folii. Różna gramatura i współczynnik Sd sprawiają, że nadają się one zarówno na dach, jak i powierzchnie ścian czy podłóg.
 • Folia aktywna ma budowę warstwową i posiada zmienny opór dyfuzyjny, który dostosowuje się do poziomu wilgoci. Zimą folia posiada wysokie Sd ze względu na suche powietrze w pomieszczeniach i nie przepuszcza wilgoci do warstw dachu. Latem Sd jest niskie i nie przepuszcza wilgoci z zewnątrz do pozostałych warstw dachu. Niektóre folie aktywne poleca się zakładać w sypialniach lub pomieszczeniach użytkowych.
 • Folia aluminiowa zwiększa efektywność ogrzewania poprzez odbicie promieniowania cieplnego z poddasza. Dzięki temu zmniejsza zużycie energii.
 • Ekrany termoizolacyjne są zbudowane z kilku warstw, nie tylko chronią dach przed nadmiarem wilgoci, ale także działają jako warstwa termoizolacyjna.

Grubość

W wyborze folii również warto wziąć pod uwagę grubość. Im grubsza folia tym jest bardziej odporna na uszkodzenia. Grubość ma również znaczenie w kwestii odprowadzania wilgoci oraz termoizolacji.

Stopień paroprzepuszczalności

Jeśli chcesz zabezpieczyć powierzchnie przed wilgocią i mieć pewność, że woda zostanie odpowiednio odprowadzona, to warto zdecydować się na zastosowanie foli paroizolacyjna z folią, która ma wysoką paroprzepuszczalność. W przypadku folii paroprzepuszczalnej należy ją umieścić pod pokrycie oraz krokiew dachu, np. pod dachówkę czy blachę.

Gramatura

Aby system kontrolowanego przepływu pary wodnej działał prawidłowo, zwróć również uwagę na gramaturę folii. Im większa gramatura tym folia jest wytrzymalsza na uszkodzenia i rozerwanie, co ma kluczowe znaczenie w przypadku foli używanej na dachach.

Wytrzymałość

Dodatkowo sprawdzaj wytrzymałość. Informacja ta powinna być podana na opakowaniu. Sprawdź wytrzymałość na rozerwanie w poprzek i wzdłuż. Zwykle parametry te są podane jako N/50 mm.

Gdzie stosuje się folię paroizolacyjną?

Folię paroizolacyjną zazwyczaj montuje się jak najbliżej dachu, tak aby chronić izolację termiczną przed wilgocią. Stosuje się ją:

 • na dach,
 • jako izolację ścian,
 • na podłogi.

Zastosowanie folii pozwoli na skuteczne odprowadzanie wilgoci oraz ochronę powierzchni przed szkodliwym działaniem wody. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie paroizolacji, to masz pewność, że w Twoim domu nie pojawi się grzyb czy pleśń, a dach będzie dobrze chroniony przez lata.

Montaż folii paroizolacyjnej

Montaż folii paroizolacyjnej powinien odbywać się zgodnie z instrukcją producenta. Warto zadbać o prawidłowe ułożenie folii, tak aby odpowiednio spełniała swoje funkcje. Szczególnie zwróć uwagę na uszkodzenia i rozerwania folii oraz dokładne uszczelnienie zakładów kolejnych elementów. Jeśli doszło do naderwania, to możesz je uszczelnić taśmą. Brak tego typu zabezpieczenia spowoduje, że system odprowadzania pary wodnej nie będzie działał prawidłowo. Pamiętaj o konieczności pozostawienia szczeliny wentylacyjnej, aby powietrze mogło płynnie krążyć i odprowadzać wilgoć.

Ile kosztuje dobra folia paroizolacyjna?

W zależności od budżetu możesz zakupić najpopularniejszą folię polietylenową w granicach 2 zł / m2. Z kolei folia aluminiowa posiada lepsze właściwości, dlatego jest nieco droższa, a jej koszt wynosi 4-5 zł / m2. Natomiast koszt zakupu folii aktywnej waha się w granicach 8-10 zł / m2. Folia aktywna jest najtrwalsza i najskuteczniejsza, a to dzięki dostosowaniu swoich właściwości do otoczenia. Ponadto doskonale radzi sobie z wilgocią w każdej porze roku.

Podsumowanie

 • Folia paroizolaczjna to rodzaj foli, którą montuje się na dachu w celu skutecznego odprowadzenia nadmiaru wilgoci, szczególnie na poddaszu. Klasyczne folie polietylenowe oznaczone symbolem pp są stosunkowo tanie i dobrze spełniają funkcje zabezpieczenia dachu przed wilgocią. Można montować je również podczas wstępnego krycia dachu.
 • Wyróżnia się 4 rodzaje foli paroizolacyjnych: polietylenowe, aluminiowe, aktywne i ekrany termoizolacyjne.
 • Podczas wyboru foli kieruj się jej rodzajem, gramaturą, grubością oraz paroprzepuszczalnością. Ważna jest również wytrzymałość na uszkodzenia i rozdarcia.
 • Podczas montażu zwracaj uwagę na ewentualne uszkodzenia i odpowiednie uszczelnienie styków kolejnych elementów. Jeśli używasz zszywek, to możesz dodatkowo zabezpieczyć miejsca przed dostaniem się wilgoci.
 • Klasyczne folie polietylenowe oznaczone symbolem pp są stosunkowo tanie i dobrze spełniają funkcje zabezpieczenia dachu przed wilgocią.  Jednak szczególne cechy folii aktywnej, która dostosowuje swoje właściwości do otoczenia, sprawiają, że jest ona najlepszym rozwiązaniem na rynku.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

1. Czym się różni folia paroizolacyjna od zwykłej?

W zależności od projektu budowlanego warto dodatkowo zadbać o odpowiednie odprowadzenie wilgoci z budynku, co zapewni tylko folia paroizolacyjna, która jest zazwyczaj ułożona pomiędzy ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi. Dodatkowo folia tego rodzaju jest mniej palna i posiada dodatkowe zbrojenie.

2. Czy wełna może dotykać folii paroizolacyjnej?

Folia paroizolacyjna może dotykać izolacji termicznej, nawet jeśli pod pokryciem znajduje się wełna mineralna.

3. Czy folia paroizolacyjna przepuszcza powietrze?

Folia paroizolacyjna ma za zadanie odprowadzać nadmiar wilgotnego powietrza na zewnątrz.

4. Jaka jest najlepsza folia paroizolacyjna?

Do najlepszych foli paroizolacyjna należy folia aktywna. Folia ta składa się z kilku warstw i sama dostosowuje swoje właściwości do otoczenia. Dzięki temu nadmiar wilgoci jest prawidłowo odprowadzony zarówno w lecie, jak i w zimie.