Budujesz dom i nie wiesz jakie taśmy do suchej zabudowy wybrać? Chcesz, aby spoiwo płyt gipsowo-kartonowych było trwałe i wytrzymałe? Szukasz sposobu na zabezpieczenie poddasza lub pomieszczeń przed nadmiarem wilgoci? Sprawdź, czym są taśmy do suchej zabudowy! Zobacz jakie taśmy do suchej zabudowy wybrać, aby szybko i sprawnie zabezpieczyć łączenia płyt G-K!

Czym są taśmy do suchej zabudowy?

Taśmy do suchej zabudowy to świetne akcesorium, które zwiększa izolacyjność płyt gipsowych. Taśmy stosowane w systemach suchej zabudowy pozwalają na kompletną zabudowę, zabezpieczając wykończenia wnętrz narażonych na działanie wody lub o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka.

Jakie taśmy do suchej zabudowy wybrać?

W zależności od wyboru technologii suchej zabudowy oraz rodzaju stosowanej izolacji należy dobrać odpowiednie taśmy, które usprawnią montaż. Analizując projekt budowlany, miej na uwadze wszystkie prace, jakie trzeba będzie wykonać podczas wykończenia. Do tego musisz zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj taśm, które są polecane do wykańczania wnętrz narażonych na działanie wody i wilgoci, w tym: taśmy do paroizolacji, taśmy akustyczne, malarskie oraz taśmy do łączenia płyt gipsowych. Zobacz poniżej, które z nich wybrać do określonego rodzaju okładziny.

Taśmy do paroizolacji

Taśmy do paroizolacji świetnie sprawdzą się do izolacji przegród i ścian działowych. Taśmy i kleje do paroizolacji pozwolą zapobiec przedostaniu się pary wodnej z pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza do zewnętrznych warstw przegrody.

Taśmy akustyczne do profili

Taśmy akustyczne mają wysokie parametry izolacyjności akustycznej. Produkty te stosowane są w pomieszczeniach zbudowanych z wykorzystaniem płyt gipsowo – kartonowych, a ich montaż polega na przyklejeniu taśmy na styku profilu i regipsu. Ten rodzaj taśm montuje się w celu polepszenia izolacyjności akustycznej, co wpływa na wygłuszenie drgań i dźwięków, jakie wydają elementy konstrukcji zabudowy z płyt typu rigips.

Taśmy do łączenia płyt GK

W przypadku taśm do łączenia płyt GK możesz wybrać pomiędzy taśmą papierową a taśmą zbrojoną włóknem szklanym, tzw. taśmą fizelinową. Taśma papierowa pozwala szybko i estetycznie wykończyć zabudowę, a dzięki możliwości odprowadzenia powietrza zapewnia ochronę elementów konstrukcji. Co więcej, ułatwia rozprowadzanie masy szpachlowej zakrywającej czy gipsu, maskując wszelkie rysy i pęknięcia.

Folie i taśmy malarskie

Folie i taśmy malarskie dedykowane są do pomieszczeń, w których chcesz ochronić meble, okna i drzwi przed zabrudzeniem farby. Komfort ich użytkowania zależy od rodzaju taśmy i folii, jaką wybierzesz. Dostępne są taśmy malarskie w różnym kolorze oraz parametrach, które odznaczają się lepszym przyleganiem do ścian.

Na co zwrócić uwagę wybierając taśmę do mocowania systemu suchej zabudowy?

Wybierając taśmy do mocowania płyt i systemu suchej zabudowy, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, które wpływają na skuteczność działania produktu. Zobacz poniżej, na jakie parametry zwrócić uwagę kupując taśmy do suchej zabudowy!

Rodzaj

Rodzaj taśmy jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ odpowiedni dobór gwarantuje odporność na działanie wody. Wysokiej jakości taśmy do suchej zabudowy mają odpowiednie parametry i przystosowany klej, który powinien być przeznaczony do spoinowania pomieszczeń narażonych na kontakt z wodą.

Pomieszczenie

Pomieszczenie, w którym będą stosowane taśmy do suchej zabudowy, warunkuje rodzaj taśmy, jaki powinieneś kupić. Stosowanie płyt jest bardzo popularne, a do tego dostępne są płyty wodoodporne, które stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, m.in. typu:

 • pralnia
 • łaźnia,
 • sauna,
 • basen.

W miejscach typowo mokrych należy zastosować odpowiedni rodzaj taśm, które zwiększą trwałość i szczelność pomieszczeń narażonych na kontakt z wodą. Dodatkowo lepszej jakości taśma przyda się do zamontowania suchej zabudowy sufitu podwieszanego czy stropu.

Jakość

Zwróć uwagę również na jakość. Produkt o lepszych parametrach i wyższej jakości sprawdzi się w pomieszczeniach i miejscach narażonych na kontakt z wilgocią. W trakcie zakupu nie kieruj się wyłącznie ceną. Produkty, które są trwałe i wyprodukowane z porządnych materiałów, zazwyczaj kosztują więcej. Jednak wraz z ceną tego rodzaju produktów idzie również ich jakość.

Producent

Przy wyborze taśm kieruj się również rodzajem producenta. Dobry i sprawdzony producent gwarantuje wytrzymałość materiału, dzięki czemu Twoja zabudowa będzie trwała. Sprawdź opinie i polecenia klientów, przed zakupem taśm do suchej zabudowy. W ofercie Izosystems znajdziesz renomowane marki oferujące tylko wysokiej jakości produkty.

Typ podłoża

W zależności od tego, czy stosujesz taśmę w pomieszczeniach opartych na płytach gipsowo-włóknowych, czy na tradycyjnym rodzaju płyt, musisz wybrać odpowiedni rodzaj taśmy, który zapewni Ci łatwy montaż. To samo tyczy się suchej zabudowy z płyt wodoodpornych, które wykorzystuje się w pomieszczeniach mokrych oraz płyt cementowych, które są alternatywą dla płyt gipsowo-kartonowych.

Podsumowanie

 • Taśmy do suchej zabudowy poprawiają izolacyjność płyt GK.
 • W zależności od zapotrzebowania wybieraj taśmy przystosowane do poszczególnych prac budowlanych.
 • Taśmy paroizolacyjne sprawdzą się w łączeniu foli paroizolacyjnych, taśmy akustyczne wygłuszą drgania i dźwięki konstrukcji, taśmy do płyt GK pozwolą na łatwe wykończenie zabudowy, a taśmy i folie malarskie ułatwią Ci wykończenie wnętrz.
 • Wybierając taśmy do suchej zabudowy, dobieraj je pod względem rodzaju, jakości, typu podłoża, rodzaju pomieszczeń oraz zwróć uwagę na producenta taśm.

FAQ

 1. Czym jest sucha zabudowa?

Sucha zabudowa do system montażu sufitów oraz ścian działowych. Zwykle do suchej zabudowy wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. W skład suchej zabudowy wchodzą płyty GK oraz akcesoria takie jak wkręty, profile ścienne, taśmy, zabezpieczenia naroży.

 1. Jak dobrać odpowiednie taśmy do suchej zabudowy?

Wybierając taśmy do suchej zabudowy, należy kierować się ich jakością oraz rodzajem podłoża, do jakiego mają być stosowane. Co więcej, należy zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczeń, w których zostaną zastosowane wybrane produkty. Ważny jest również producent, ponieważ dobrej jakości taśmy zapewniają łatwy montaż i trwałość konstrukcji.

 1. Gdzie stosować suchą zabudowę?

Suchą zabudowę stosuje się do zbudowania konstrukcji ścian działowych oraz sufitów podwieszanych. Dodatkowo można ją stosować, budując piony izolacyjne, geberity stelażowe, kominki oraz wanny. Dobierając odpowiednie płyty wodoodporne, możesz śmiało wykorzystać suchą zabudowę w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.