Nie wiesz, jaki materiał wybrać do izolacji akustycznej ścian? Chcesz zapewnić domownikom odpowiednie warunki akustyczne? Szukasz czegoś, co wytłumi dźwięk i hałas z zewnątrz budynku? Sprawdź, jak wykonać izolację akustyczną ścian! Zobacz, czym jest izolacja akustyczna ścian oraz co jest potrzebne do jej wykonania! Dowiedz się, jak zrobić izolację akustyczną ścian, aby Twoja rodzina mogła wypocząć w ciszy i spokoju!

Czym jest izolacja akustyczna ścian?

Izolacja akustyczna ścian to odizolowanie pomieszczeń od hałasu. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów możesz poprawić izolacyjność akustyczną w bloku, jak również domach jedno-, jak i wielorodzinnych. Co więcej, możemy wyróżnić dwa typy hałasu, w tym powietrzny i uderzeniowy. Dźwięk uderzeniowy to dźwięk pochodzący z chodzenia, przesuwania mebli czy upadku wszelkich rzeczy - podaje się go w L'n. Im mniejszy wskaźnik tego dźwięku, tym lepsza izolacyjność akustyczna. W przypadku dźwięku powietrznego wskaźnik izolacyjności akustycznej podawany jest w RA1 i RA2, warto wspomnieć, że im większy wskaźnik, tym lepiej. Dźwięk powietrzny to zazwyczaj hałasy pochodzące z zewnątrz budynku, jak i dźwięki wydobywające się z przegród i pracy konstrukcji domu.

Przeczytaj poniżej, czym jest i jak poprawić izolację akustyczną ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych w Twoim domu!

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznym

Jeśli mieszkasz w bloku, to dźwięk może pochodzić z każdej strony, dlatego dobra izolacja akustyczna ścian w bloku mieszkalny poprawia komfort akustyczny mieszkańców. Posiadając mieszkanie z widokiem na ulicę, na środkowym piętrze możesz spodziewać się dźwięków różnego pochodzenia. Aby dobrze wygłuszyć wewnętrzne ściany, możesz posłużyć się specjalnym tynkiem dźwiękochłonnym, który zapewni izolacyjność akustyczną ścian działowych. Istnieją dwa rodzaje tynków. Możesz wybrać tynki akustyczne:

 • celulozowe,
 • bloczki silikatowe.

Oba doskonale radzą sobie z hałasem i poprawiają izolacyjność przegród wewnętrznych pomiędzy pokojami oraz wpływają na poprawę dźwiękochłonności stropu czy izolację akustyczną podłogi. Co więcej, możesz zastosować warstwę podłogi pływającej, z wykorzystaniem maty akustycznej.

Izolacja akustyczna ścian zewnętrznych

Jeśli chcesz dostosować izolacyjność akustyczną przegród i ścian zewnętrznych, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie akustycznych płyt gipsowo-kartonowych. Mają one o 5-7 db lepszą izolacyjność akustyczną od zwykłych płyt, dzięki czemu lepiej radzą sobie z hałasem pochodzenia powietrznego. Co więcej, pomiędzy warstwy płyt połóż wełnę akustyczną, która jest rewelacyjnym produktem do wygłuszania hałasu - ma świetnie właściwości akustyczne i jest dobrym materiałem pochłaniającym dźwięk. Polecanymi produktami z kategorii wełny do izolacji akustycznej jest Rockwool Rockton oraz wełna Isover Aku-Płyta. Oba produkty znajdziesz w naszym sklepie internetowym Izosystems. Z kolei, jeśli chcesz poprawić izolację akustyczną w przypadku ścian zewnętrznych i zależy Ci na wyciszeniu uderzeniowych dźwięków, to zastosuj folię dźwiękową, której izolacyjność Rw sięga, aż 30 db!

Jak wykonać izolację akustyczną ścian? Montaż

Jeśli planujesz zrobić izolację akustyczną ścian, to pamiętaj, że liczy się odpowiednie dopasowanie do konstrukcji stalowego rusztu ścian działowych, wybranego materiału. Dzięki temu przenikanie w przypadku podwyższonego dźwięku będzie mniejsze i odpowiednio tłumione. Aby zmniejszyć izolację przed hałasem zewnętrznym i falami dźwiękowymi pochodzącymi z wewnątrz budynku, możesz zastosować akustyczne płyty G-K. Montuje się je tak samo, jak zwykłe płyty kartonowo-gipsowe, jednak stosuje się wtedy dwie lub trzy warstwy. Co więcej, jeśli chcesz wykonać skuteczną izolację akustyczną ścian zewnętrznych i wewnętrznych, to dobrym pomysłem będzie zastosowanie płyt z wełną mineralną. Wełna ma bardzo dobre wskaźniki izolacji akustycznej, co zwiększa komfort życia oraz poziom izolacji akustycznej stropu i ścian.

Co jest potrzebne do wykonania izolacji ścian przed hałasem?

Do zrobienia izolacji ścian przed hałasem należy zakupić odpowiedni materiał. Jeśli korzystasz z płyt G-K, to do zamontowania paneli potrzebujesz odpowiedniego stelażu z profili. Ponadto, aby akustyka i drgania konstrukcji były zniwelowane, możesz użyć wełny skalnej lub szklanej pomiędzy przegrody. Dobrym materiałem izolacyjnym będzie również folia akustyczna, którą możesz położyć na podłogę, ściany czy strop. Taka elastyczna okładzina oraz odpowiednie warstwy izolacji cieplnej zapewnią obniżenie poziomu hałasu, które pochodzą z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Dlaczego izolacyjność akustyczna jest ważna w domu jednorodzinnym?

Izolacyjność akustyczna jest ważna w domu jednorodzinnym, ponieważ niweluje dźwięki pochodzące z powietrza i uderzeniowe, które pochodzą z wnętrza budynku, jak i zewnątrz. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie izolacyjności akustycznej pozwala zwiększyć komfort życia, w domu, który jest usytuowany niedaleko autostrady czy lotniska. Odpowiednio zastosowane materiały, wygłuszają dźwięki pochodzące z zewnątrz, przez co domownicy mogą cicho i spokojnie odpocząć.

Podsumowanie

 • Izolacja akustyczna jest wyciszeniem pomieszczeń wewnątrz budynku od drgań konstrukcji oraz dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Izolacyjność akustyczna jest prawidłowa, jeśli współczynnik pochłaniania dźwięku wynosi minimum 30 db.
 • Możesz izolować ściany wewnętrzne poprzez użycie odpowiednich tynków akustycznych oraz poprzez zastosowanie podłogi pływającej.
 • Oprócz tego do izolacji ścian zewnętrznych możesz użyć akustycznych płyt, wełny mineralnej oraz foli akustycznej.
 • Montując izolację akustyczną, wybierz dedykowany do tego materiał, który będzie dopasowany do konstrukcji. Jeśli używasz akustycznych płyt gipsowych, możesz je ułożyć warstwowo. Dodatkowo możesz zastosować wełnę akustyczną, która zwiększy izolację akustyczną.
 • Wykonując izolację akustyczną, dobierz odpowiednie profile oraz płyty G-K, aby stworzyć stelaż. Pod zabudowę połóż wełnę mineralną oraz folię akustyczną. Następnie warto położyć tynki akustyczne, które wyciszają pomieszczenie.
 • Izolacja akustyczna jest ważna w każdym budynku, ponieważ zapewnia ona komfort mieszkańców. Dzięki odpowiedniej izolacji stropu, ścian i podłogi pokój będzie przystosowany do pracy i wypoczynku w ciszy.

FAQ

 1. Co to jest izolacja akustyczna ścian?

Izolacja akustyczna ścian to odizolowanie pomieszczenia od hałasów. W budownictwie występują dźwięki uderzeniowe i powietrzne. Dźwięki powietrzne są dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz oraz dźwiękami konstrukcji budynku. Z kolei te drugie są wszystkimi innymi dźwiękami, które mogą być wydobyte za sprawą mieszkańców, tj. dźwięki przesuwanych przedmiotów, upadków rzeczy itp. Odpowiednia izolacja akustyczna pozwoli wygłuszyć wspomniane hałasy.

 1. Co daje skuteczna izolacja akustyczna ścian?

Skuteczna izolacja ścian pozwala wygłuszyć pokój. Ściany, które zostały pokryte materiałem izolującym, pozwalają na wygodne rozmowy czy zabawy dzieci. Dzięki temu pomieszczenia obok będą wyciszone, a tym samym możliwa wygodna praca lub odpoczynek w ciszy.

 1. Ile kosztuje dobra izolacja akustyczna ścian i stropów?

Koszt izolacji akustycznej ścian i stropów zależy od użytych materiałów. Zwykle cena podawana jest za m2 i nie wynosi więcej niż kilkadziesiąt złotych. W związku z tym izolacja akustyczna jest w atrakcyjnej cenie, dostępna dla każdego.

 1. Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych?

Izolacyjność akustyczną ścian murowanych możesz poprawić poprzez izolowanie ścian na zewnątrz lub wewnątrz. Do zewnętrznych ścian polecana jest wełna mineralna, folia akustyczna lub użycie akustycznych płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli chcesz użyć izolacji wewnętrznej, to możesz wykorzystać tynki akustyczne oraz podłogi pływające.