Styrodur - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Jeżeli zastanawiasz się, polistyren XPS co to jest, to przychodzimy z odpowiedzią. Polistyren ekstrudowany, w skrócie XPS, to inaczej styrodur i jest to materiał izolacyjny. Polistyren ekstrudowany XPS charakteryzuje się innymi właściwościami izolacyjnymi, niż np. znany wszystkim styropian. Jednak jakie zastosowanie i właściwości ma styrodur? Na czym kleić styrodur i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Na te i inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Co to jest styrodur? Czy polistyren to styropian?

Styrodur jest materiałem izolującym, który składa się ze spienionego polistyrenu. Można powiedzieć, że styrodur to potoczna nazwa polistyrenu ekstrudowanego XPS. Tradycyjny styropian znacznie różni się od XPS, jednak nazwa polistyren ekstrudowany bywa z nim mylona. Styropian czy styrodur posiadają podobne zastosowanie, bowiem oba te materiały wykazują właściwości termoizolacyjne. Mimo to, jeśli mowa o ocieplaniu budynków, to XPS sprawdza się tu znacznie lepiej. Zastanawiając się, co to jest styropian ekstrudowany, warto pamiętać, że są to dwa inne materiały o podobnym zastosowaniu.

Warto dodać, że proces wytwarzania XPS stale jest rozwijany i doskonalony. Zatem jak powstaje styrodur? Bardzo podobnie, co klasyczny styropian. Jednak po powstaniu płyt, nie zostają one cięte, a trafiają do ekstrudera, w którym pod wpływem wysokich temperatur i ciśnienia zostają przetłoczone i formowane. Zatem wiesz już, czym jest styrodur i co to jest polistyren ekstrudowany, więc warto poznać jego właściwości. 

Styrodur – właściwości

Warto poznać wszystkie właściwości styroduru, jeśli interesuje nas tematyka izolacji wnętrz. Najważniejsze są właściwości cieplne styroduru, czyli współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Styrodur to materiał, który posiada lambdę na poziomie ok. 0,030 – 0,034W/(m2K). Zatem produkty wykonane z XPS świetnie nadają się do ocieplania budynków i przestrzeni, które są narażone na bardzo niskie temperatury.

Jak wiemy, styrodur jest materiałem izolującym powstałym ze spienionego polistyrenu. Jedną z właściwości polistyrenu jest duża wytrzymałość. Styrodur wytrzymałość na ściskanie ma tym wyższą, niż grubsza jest płyta. Dzięki temu polistyren ekstrudowany świetnie sprawdza się w przypadku konstrukcji narażonych na duże obciążenia. Co więcej, niezależnie od grubości płyty XPS, ten materiał charakteryzuje niska nasiąkliwość. Oznacza to, że można wykorzystać styrodur w miejscach, które narażone są na nieustanne działanie wilgoci. Styrodur świetnie sprawdzi się w między innymi łazienkach.

Znając styropian XPS właściwości i konkretne parametry, jak chociażby styrodur lambda, mamy pewność, że płyty XPS wykorzystać można w wielu miejscach. Na uwagę zasługuje również waga tego materiału, ponieważ styrodur XPS jest bardzo lekki.

Styrodur - zastosowanie

Znając właściwości styroduru, warto dowiedzieć się, gdzie możemy zastosować ten materiał budowlany. Przede wszystkim, styropian XPS zastosowanie znajduje w przypadku ścian piwnicznych i fundamentowych. W przypadku tych pierwszych polistyren XPS sprawdza się najlepiej, szczególnie jeśli jest to miejsce narażone na wilgoć. Co więcej, płyty XPS pozwalają na ograniczenie ubytków ciepła nawet o 20%, dlatego są świetnym materiałem izolacyjnym. Polistyren ekstrudowany, potocznie styrodur, spotkamy także na dachach i podłogach. W tym przypadku także jest lepszym wyborem niż polistyren ekspandowany (EPS), ale jego właściwości i zastosowanie również warto poznać. 

Styropian a styrodur - różnice

Styrodur czy styropian - co jest lepsze? Wydaje się, że różnica pomiędzy styrodurem a styropianem jest niewielka, ale znając właściwości i zastosowanie styroduru można znaleźć pewne zróżnicowanie. Przede wszystkim cena polistyrenu ekstrudowanego jest niższa, niż przykładowo styroduru XPS o grubości 80 mm. Mimo że styrodur bywa droższy, to zważając na właściwości, które posiada styrodur, jest zdecydowanie lepszym wyborem. Styropian EPS, inaczej polistyren ekstrudowany, posiada gorsze właściwości termiczne, przez co wymaga zastosowania większej ilości warstw. Ma także mniejszą twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak niekiedy większa elastyczność jest pożądana. W ogólnym rozrachunku styrodur a styropian, to właśnie XPS jest lepszym materiałem.

Czym ciąć styrodur XPS?

Czym najlepiej ciąć styrodur? Ten materiał można ciąć za pomocą brzeszczotu z drobnymi ząbkami. Warto wybierać narzędzia z niewielkimi ząbkami zamiast standardowych, ponieważ pomoże to podczas cięcia. Świetnie do tego zadania sprawdzi się również ploter lub nóż termiczny. Zastanawiając się, czym ciąć styropian XPS, bardzo ważne jest, by zrobić w sposób, który nie zniszczy materiału wizualnie.

Styrodur - jak kleić?

W zależności od tego, do czego chcemy przykleić styrodur, sposoby klejenia mogą się nieco od siebie różnić. Zatem czym kleić styrodur do styroduru? Najlepiej do tego zadania nadają się kleje poliuretanowe do styropianu i bitumiczne. Z kolei, czym kleić styrodur do fundamentów? W tym zadaniu najlepszym rozwiązaniem jest specjalna, dostosowana do tego pianka asfaltowa. Popularnym rozwiązaniem jest styrodur zamiast wylewki, a także możemy zastosować styrodur na balkonie bez wylewki. To, jak kleić styrodur do fundamentu, zależne jest od tego, na jaki sposób się zdecydujemy. Jednak taka informacja z pewnością jest umieszczona na opakowaniu produktu. Jeśli mowa jednak o tym, czym kleić styrodur do ściany, to w tym przypadku także najlepszym wyborem jest klej poliuretanowy. Na wszelkie inne pytania, jak czym kleić styrodur do betonu lub którą stroną kleić styrodur, odpowiedź znajdziemy w instrukcji montażu. Jeśli potrzebujesz miejsca, w którym znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące styroduru, to serdecznie zapraszamy na nasza stronę internetową. W IzoSystems doradzamy naszym Klientom również po dokonaniu zakupów.

Styrodur - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Wiesz już, co to jest polistyren ekstrudowany, jakie ma właściwości i zastosowania. Podsumowując, jest to dobra alternatywa dla styropianu, a także innych materiałów wykorzystywanych do izolacji termicznej. Mimo, że bywa on droższy od innych rozwiązań, to warto zdecydować się właśnie na niego. W przypadku trudnych i wymagających warunków sprawdza się doskonale, a ponadto jest ekologiczny i chroni przed wilgocią. Jeżeli zainteresował Cię ten produkt, to koniecznie odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z asortymentem. Znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz, od styroduru XPS 500 po XPS 300. Szczególnie polecamy XPS Swisspor. Dowiedz się więcej, odwiedzając nasz sklep budowlany online. Znajdziesz tu wszelkiego rodzaju materiały izolacyjne.