Kiedy warto stosować podwaliny do okien i drzwi?

Prawidłowa izolacja drzwi i okien ma ogromne znaczenie podczas budowy domu. Jednak zanim do niej przystąpimy, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni montaż stolarki okiennej i drzwiowej. To właśnie na tym etapie budowy możemy wyeliminować potencjalne niedociągnięcia, które w przyszłości mogłyby powodować problemy z powstawaniem mostków termicznych i ogólnie niską szczelnością. Nawet jeśli nie zależy nam na tym, by budynek był energooszczędny, to musimy zadbać o prawidłowy montaż okna czy drzwi. Chętnie podpowiemy, w jaki sposób to zrobić oraz polecimy produkty, które będą stanowiły solidną podstawę całej konstrukcji.

Podwaliny - czy warto stosować?

W tym kontekście wybór odpowiedniej podwaliny ma kluczowe znaczenie. To właśnie podwaliny pod okna i drzwi stanowią podstawę konstrukcji, a w tym samym czasie izolują ją. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku ciężkich konstrukcji o dużej powierzchni, jak okna czy masywne, antywłamaniowe drzwi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podwaliny pod drzwi i okna używać za każdym razem, gdy potrzebujemy dodatkowego uszczelnienia.

Jaką podwalinę wybrać?

W przypadku podwalin okiennych i drzwiowych, wybór jest naprawdę szeroki. Największe znaczenie ma wytrzymałość danego produktu, ponieważ elementy stolarki otworowej bywają bardzo ciężkie i potrzebują odpowiedniego podparcia. Mowa tutaj o np. bramach garażowych czy ogromnych przeszkleniach w domu, jak okna przesuwne HS. Z tego powodu w naszym sklepie budowlanym oferujemy szeroki wybór produktów z kategorii izolacja okien i drzwi, wśród których znajduje się podwalina okienna Purenit Nyxon Green, której właściwości warto przybliżyć.

Stosuje się ją w przypadku okien, drzwi i bram garażowych. Stanowi integralną, szczelną część m.in. ramy okiennej czy drzwi zewnętrznych, dlatego nie dochodzi do strat ciepła. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz ściskanie, zapewniając efektywność konstrukcji. 

Nie wiesz, jaką szerokość podwaliny wybrać? Podwalina powinna być węższa, niż profil okna, by pozostawić luz montażowy na parapet. Z kolei wysokość podwaliny zależy od wysokości gotowej posadzki, czyli wylewki i izolacji. Wówczas powinna mieć 1 cm luzu.

Jak zamontować podwalinę?

Podwaliny mocujemy za pomocą kotew lub kątowników. Pamiętaj, by wybrać ich odpowiedni rozmiar! Jeśli zastanawiasz się również, czy i czym łączyć ze sobą podwaliny, to także przychodzimy z odpowiedzią. Jeśli zachodzi taka potrzeba, ponieważ otwór okienny jest dłuższy, niż maksymalna długość podwaliny, to należy je ze sobą połączyć mechanicznie. Warto także wykorzystać odpowiedni klej, który zapewni trwałość połączenia.

Ciepły parapet to ciepły budynek!

Mówiąc o montowaniu okien, nie można zapomnieć o profilach okiennych i drzwiowych. One również mają ogromny wpływ na izolację termiczną konstrukcji. Ciepły montaż polega na trwałym uszczelnieniu miejsc, w których osadzane są okna. Ma ogromne znaczenie w przypadku budynków energooszczędnych, ale nie tylko. Zazwyczaj profile okienne wykonane są z twardego materiału, polistyrenu ekstrudowanego XPS, znanego jako styrodur. Z kolei wewnątrz styroduru może znajdować się listwa PCW. Przy ich montażu należy wiedzieć, by uszczelnić styk połączenia. Pamiętajmy, by wypoziomować i wyrównać otwór okienny i trwale przymocować je do muru. Najwięcej nieprawidłowości pojawia się na styku dolnej ramy z parapetem.

Co warto wiedzieć o podwalinach do okien i drzwi?

Wyróżnia się 3 rodzaje podwalin: z klinarytu, z purenitu i poszerzenia systemowe. Klinaryt pod drzwi balkonowe jest wykonany z polistyrenu ekspandowanego, a poszerzenia systemowe z PCV lub aluminium, co przyśpiesza późniejsze prace montażowe. Przy montażu podwaliny warto wiedzieć, że przestrzeń wokół tarasów i parapetów jest newralgiczne, dlatego należy wybierać jedynie dostosowanie do tych miejsc produkty, które nie rozszczelnią się z czasem.

Pamiętajmy również, że okucia okienne są narażone na uszkodzenia, dlatego powinniśmy wybierać odpowiednie i wytrzymałe podwaliny. Warto sprawdzić także nasze inne akcesoria do izolacji, jak taśmy rozprężne czy pianki poliuretanowe. Oferujemy konkurencyjne ceny oraz doświadczenie w branży budowlanej. Postaramy się pomóc w doradzeniu, jaką podwalinę wybrać oraz w jakim rozmiarze. Proponujemy najbardziej typowe wysokości, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.