Montaż blachy trapezowej zawsze powinien być przeprowadzony zgodnie ze sztuką, niezależnie czy mocujemy je na dachu domu jednorodzinnego, zakładu przemysłowego czy gospodarczego. Dachy z blach trapezowych (czyli z blachy stalowej) mają wielu zwolenników, bowiem jak się okazuje, krycie dachu blachą trapezową jest bardzo proste i można wykonać je całkowicie samodzielnie. Co więcej, materiał ten bardzo lekki, wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, a także tani. Dlatego chętnie podpowiemy, jak wykonać mocowanie blachy trapezowej i dobrać najlepsze wkręty do tego zadania!

Jaką blachę trapezową i wkręty wybrać?

Arkusze blachy trapezowej kupimy w dobrym sklepie budowlanym. Są one zazwyczaj sprzedawane na indywidualne zamówienie, ponieważ należy przyciąć je do odpowiedniego rozmiaru. Warto wybrać sprawdzonego producenta blachy trapezowej, ponieważ jakość i ostateczny wygląd dachu ma ogromne znaczenie. Do prawidłowego montażu blachy trapezowej niezbędne są również wkręty do pokryć dachowych. W naszym sklepie znajdziesz wkręty dachowe do blachy trapezowej, które należy przykręcić do każdej łaty. W dalszej części artykułu podpowiemy, ile wkrętów na m2 blachy trapezowej potrzebujesz oraz co ile przykręcać blachę trapezową.

Jak wykonać montaż blachy trapezowej na dachu?

Mocowanie blachy trapezowej na dachu jest stosunkowo łatwym zadaniem, ale należy wykonać je zgodnie ze sztuką i wskazaniami producenta. Dowiedz się zatem, jak położyć blachę trapezową na dachu, krok po kroku!

Wybór odpowiednich narzędzi i materiałów

Istnieją różne rodzaje blach trapezowych. Mowa o profilach blachy, które dzielą się na niskie, średnie i wysokie. W przypadku konstrukcji dachu w domu jednorodzinnym najczęściej wybierane są blachy trapezowe o profilach T14 do T60. Z kolei do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty. Co do zasady, do takiego montażu blachy trapezowej stosujemy wkręty farmerskie, najlepiej samowiercące.

Jednak zanim przejdziesz do mocowania blachy falistej, musisz wyposażyć się również w: nożyce, wyciskacze do spoiwa, miarkę, ołówek, drabinę lub rusztowanie, wkrętarkę i oczywiście poziomicę. Niezbędne są też łaty i kontrłaty, membrany dachowe, systemowe obróbki blacharskie, blacha płaska perforowana i oczywiście farmery.

O czym pamiętać przed montażem?

  • Blachy trapezowe należy montować na drewnianym ruszcie z łat i kontrłat. Powinny być one z wysokiej jakości, zaimpregnowanego drewna.
  • Najpierw mocuje się kontrłaty, a potem łaty, zgodnie z projektem wykonawczym. 
  • Gdy kąt nachylenia dachu jest minimalny, warto wybierać blachy o profilu powyżej 35 mm.
  • Nie powinno się wykonywać cięcia blachy trapezowej za pomocą szlifierki kątowej, ponieważ niszczy ona powłokę blachy.

Montaż obróbek blacharskich i blachy trapezowej

  • Obróbki blacharskie można wykonać samodzielnie, bądź zakupić. Wszelkie niezbędne do wykończenia dachu obróbki blacharskie dostępne są w marketach budowlanych.
  • Montaż blachy należy przeprowadzić zgodnie ze sztuką, co obejmuje odpowiednią ilość wkrętów na m2 blachy trapezowej i wiedzę o tym, jak przykręcać blachę falistą. Prawidłowe przygotowanie dachu i blachy trapezowej do montażu, czyli ściągnięcie folii ochronnej, też ma ogromny wpływ na całą konstrukcję.
  • Montaż zaczynamy od montażu deski okapowej na najniższym punkcie dachu, do której powinny zostać przymocowane obróbki blacharskie i haki rynnowe.
  • Należy wysunąć dolną krawędź arkuszy około 10 mm poniżej linii gięcia pasa nadrynnowego w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatru, aby zapobiec podwiewaniu blachy. Samo układanie blachy trapezowej można wykonać dowolnie - od lewej lub prawej strony dachu.
  • Pod obróbki wiatrownicy oraz kalenicy zalecamy montaż taśmy z kalenicą w celu zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu.
  • Wszelkie niedociągnięcia dotyczące geometrii dachu należy sprowadzić do krawędzi bocznych i kalenicy.
  • Blachy nakładamy z zakładem o szerokości profilu końcowego (pamiętaj, by zakład blachy mieścił się w zakresie 150-300 mm), ale jeśli konstrukcja dachu wymaga łączenia po długości, należy zachować zakład min. 20 cm.
  • Wkręty umieszczamy wzdłuż bocznych krawędzi dachu, kalenicy, połaci dachu i na łączeniach. Arkusze blachy mocujemy również wzdłuż okapu.

Techniki wkręcania

Jeśli chodzi o mocowanie blachy trapezowej do łat, to zazwyczaj stosuje się te same zasady. To, ile wkrętów na blachę trapezową potrzeba, zależy od jej wielkości. Zazwyczaj na 1m2 stosuje się od 5 do 8 wkrętów. Jeśli jednak mowa o rozmieszczeniu wkrętów na blasze trapezowej, to zaleca się mocowanie co drugą podstawę trapezu.

W przypadku domków jednorodzinnych najczęściej wykonuje się mocowanie blachy trapezowej do drewna (rzadko kiedy do betonu), dlatego wkręty powinny być dopasowane do rodzaju drewna, z którym będziesz pracować. Wiedząc to i jak gęsto przykręcać blachę trapezową, możesz bezpiecznie rozpocząć swoją pracę.

Bezpieczeństwo podczas montażu

Przed przystąpieniem do prac dowiedz się, jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej bezpiecznie i zgodnie ze sztuką. Samo mocowanie blachy trapezowej do konstrukcji stalowej powinno być wykonane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, ale nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie.

Jak wkręcać wkręty w blachę trapezowa? Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

  • Problemy z korozją

Spowodowane są używaniem nieprawidłowych wkrętów. Wybierając wkręty do takiego pokrycia dachu postaw na produkty najwyższej jakości.

  • Problemy z utrzymaniem wkrętów

Może być to spowodowane korzystaniem ze złych wkrętów lub nieprzestrzeganiem instrukcji użytkowania.

  • Problemy z niewłaściwym montażem

Wybieraj wkręty, które gwarantują łatwość montażu, np. samowiercące. Pamiętaj, by wkręcać je pod kątem prostym.

  • Brak właściwej wentylacji dachu

Podczas montażu pamiętaj o tym, ponieważ brak wentylacji może doprowadzić do skraplania się pary wodnej i degradacji blachy.